Kompostér se hodí na každou zahradu

23.04.2020

Přemýšlíte o pořízení kompostéru na vaši zahradu? Podívejte se na 3 základní fakta, která potřebujete vědět, než si kompostér pořídíte. Z jakého materiálu je dobré kompostér mít, do se do něj může vkládat, a po jaké době je možné kompost použít?

Dřevěný kompostér s přepážkou
Dřevěný kompostér s přepážkou

Materiál kompostéru

Než si kompostér pořídíte, popřemýšlejte, z jakého materiálu jej budete chtít. Plastové kompostéry mnohdy nezajišťují dostatečné proudění vzduchu, a v kompostéru se tvoří plísně. Kompostér z tlakově impregnovaného jehličnanového dřeva má oproti tomu plastovému výrazně delší výdrž proti mechanickému poškození, nabízí ideální podmínky pro přirozené kompostování, a dá se opětovně rozebírat a přemisťovat.

Co do kompostéru dávat a co naopak ne

Obecně platí, že do kompostéru se hodí téměř veškerý odpad ze zahrady. Má to ale výjimku: nikdy do něj nevkládejte rostliny, které byly napadeny škůdci. Můžete tedy kompostér plnit trávou, listím, zeminou, květinami a větvičkami. Vhodné je i vložení popela ze dřeva, nebo trusu od slepic či králíků. A co zbytky z domácnosti? Do kompostu můžete dávat zbytky ovoce a zeleniny, kávu a čajové sáčky. Naopak do něj nikdy nedávejte živočišné produkty, jako je maso, kosti nebo tuky. Občas můžete kompost proložit dobře rozložitelným papírem nebo kartonem, pilinami nebo kůrou.

Kdy můžete kompost použít

Kompost není jen úžasný způsob, jak se zbavit zahradního odpadu, ale i přirozený zdroj hnojiva pro vaše rostliny. Přitom platí, že je dobré si chvíli počkat. Po pár týdnech již sice kompost pracuje a můžete jej použít například jako základ do vyvýšených záhonů, ale jako skutečný zdroj kvalitního hnojiva jej můžete využít až po zhruba deseti měsících. V té době již má příjemnou lesní vůni a tmavě hnědou barvu.

Kompostér je skvělý způsob, jak zpracovat zahradní a kuchyňský odpad, a zároveň zajistit kvalitní hnojivo pro vaše rostliny